RSS
 

Suplementacja diety i odżywki dla sportowców

15 cze

Dzisiaj porozmawiamy o suplementach diety. Wiele osób ma specyficzne do nich podejście, ponieważ niesłusznie utożsamia je z takimi rzeczami jak sterydy anaboliczne. Otóż warto wyjaśnić to sobie już na samym początku – nie mają one nic ze sobą wspólnego. Te pierwsze są stosowane przez wszystkich – amatorskich i profesjonalnych zawodników, natomiast te drugie są nielegalne i zakazane we wszystkich dyscyplinach sportowych. Dlatego musimy umieć to odróżniać jeżeli w ogóle chcemy brać udział w rozmowach na temat suplementacji diety oraz odżywek. Jest to niejako uzupełnienie naszej diety. Wiemy przecież, że to co spożywamy posiada składniki odżywcze, które odpowiedzialne są np. za wzrost mięśni czy też za dostarczanie energii do organizmu. Zależy nam właśnie na tych dobrych aspektach, ale niestety nie możemy jeść w nieskończoność – doprowadziłoby to do powstania otyłości, która nijak ma się do kulturystyki. Dlatego konieczne jest ich dostarczanie innymi kanałami – właśnie w postaci suplementów.

Odżywki

Mogą to być przeróżne przeczy – począwszy od witamin, a kończąc na białkach i aminokwasach. Są to te same rzeczy, które znajdujemy w pożywieniu, ale wyizolowane i podawane w większych dawkach. Takie odżywki dla sportowców są czymś normalnym, ponieważ to pozwala na wzmożony i intensywny trening oraz na lepsze osiągnięcia. Są one stosowane nie tylko przez kulturystów, chociaż tak się dzieje najczęściej – jest to sport, w którym dieta jest ogromnie ważna i bardzo restrykcyjna. W innych sportach np. w piłce nożnej sylwetka nie jest tak istotna i nie trzeba mieć wyrzeźbionego jak skała ciała do tego, aby dobrze grać i radzić sobie z piłką na boisku.

Dieta nie zawsze jest w stanie dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze (sxc.hu)

Dieta nie zawsze jest w stanie dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze (sxc.hu)

Suplementacja

Wiele osób twierdzi, że odżywki mogą być szkodliwe. Jeżeli będziemy zażywali je bezmyślnie i bez umiaru to na pewno. Jeżeli jednak będziemy konsultowali się z dietetykiem i nie przesadzali to z pewnością będziemy mogli odczuć jedynie pozytywne tego korzyści. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wykazywali się rozsądkiem podczas tego rodzaju czynności. Odżywki są dostępne w wielu różnych miejscach, ale zawsze kupujmy w sklepach, co do których mamy pewność, ze nie zostaniemy oszukani. Wiele osób sprzedajne produkty pod fikcyjną nazwą i w ten sposób mogą trafić się próby oszustwa i sprzedaży innego specyfiku niż w rzeczywistości jest.

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Ćwiczenia

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~Tomek F.

    8 lipca 2015 o 09:41

    A jakie są ograniczenia w stosowaniu takich odżywek? O ile w ogole są. ..